fortest:


Mart K., 27.01.2010 09:21
5-6 aasta pärast üritate te minu autost makki välja rebida, et päevadoosi kätte saada.

Kuna Te eeldate, et kõik uimastite legaliseerimise pooldajad on sellised padunarkomaanid, siis kas Teile ei tundu imelik, et Te vaidlete juba aastaid samade inimestega, kes kangekaelselt keelduvad Koplis rentslis suremast ning tundub, et jaksavad selle asemel ülal pidada arvutit ja internetiühendust ning on suutnud säilitada isegi mõningase kirjaoskuse?

Kanepisuitsetamisele saab 99,9999% tarvitajatest olla ainult üks lõpp – süstal ja siis surm okseloigus kusagil Kopli kõrvaltänaval.

Kui see oleks tõsi, oleks see Kopli kandile väga hea uudis. Eestis on kanepitarvitajaid küll suhtarvuliselt väga palju, ent mujal Euroopas ja maailmas on neid väga palju rohkem. Kui kõik need 190 miljonit tuleksid Koplisse süstima ja surema, oleks Eesti Euroopas turismi poolest esikohal.

Tegelikkuses ei tee kanep muidugi suurema osa tarvitajatega midagi sellist, mida nad ise ei tahaks. Enamik neist ei taha ei kanepit ega muid aineid süstida või Koplis oksendada.

On ainult ülivähesed, kes on kanepit tarvitades elama jäänud kauemaks, kui 15 aastat pärast tarvitamise algust.

See on muidugi valeväide. Kui see aga vastaks tõele, tähendaks see praegusest märksa suuremat vajadust kanepi legaliseerimise järele. Kõikjal, kus on uimastid dekriminaliseeritud, on nende tarvitamine ja seda ümbritsev kuritegevus kahanenud. Nõudes karistuste säilitamist või koguni karmistamist uimastitarvitajatele soosite Te narkomaania levikut ja kuritegelikku uimastiturgu.

Aga ka sellistel pole tegelikult elu, sest nad sisuliselt lõnguvad hämarolekus ja mina pean neile sotsiaalmaksust elatist maksma

Jällegi, kui see vastaks tõele, oleks olukord üsna kohutav. Õnneks loobub suurem osa teismelisena või 20ndate eluaastate alguses kanepit tarvitama hakanud kodanikke sellest kombest enne 40ndat eluaastat. Näidake mulle kas või üht kanepitarvitajat, kelle otseselt kanepi põhjustatud tervisehädasid Teie raha eest on ravitud, ja ma näitan Teile ükssarvikut.

Aga selle asemel nõuab teatud seltskond endale õigust minu maksuraha eest pilves ringi lengerdada ja siis meditsiiniteenistusi koormata.

Nõude taga uimastid legaliseerida on vastupidine soov: kahandada uimastite tarvitamist, kulutada vähem riiklikke ressursse võitlusele tuuleveskitega ja kahandada meditsiiniliste instantside koormust. Praegu lengerdavad ja koormavad narkomaanid kainet ühiskonda niikuinii, legaliseerimine leevendaks seda olukorda kindlasti. Ei usu? Vaadake, mis toimus viimase 10 aasta jooksul Portugalis. Enne oli Portugal Euroopa kõige hullem narkourgas, nüüd on seal kõige vähem alaealisi tarvitajaid, ka kanepitarvitajaid, EL-is.

Täpselt nagu joodikudki, kuid kahjuks on joomarlus maailmas jõudnud liiga suurte maastaapideni, et seda saaks seadustega pidurdada.

Pole tõsi. Vanuse- ja müügikellaaja-piirangutega saab nii mõndagi ära teha. Just nimelt arukas regulatsioon on see, mis aitab kõigi uimastite, ka alkoholi, tubaka ja kanepi, kahjulikke mõjusid üksikisikule ja ühiskonnale kahandada kõige edukamalt. Nikotiinisõltuvus on rängem heroiinisõltuvusest, ent ometi on just tänu arukale regulatsioonile Eestis kahanenud tubakasuitsetajate osakaal.

Kuid õnneks pole alkohol harval tarbimisel sõltuvust tekitav.

See on täiesti individuaalne ja sõltub organismi eelhäälestusest; mõnel on pärilik alkoholism välja löönud ka pärast elu esimest pummelungi. See kehtib, muide, üldse kõigi ainete kohta. Kanep ei sobi igaühele, nagu alkohol ei sobi igaühele. Elanikkonna hulgas on arvestatav hulk neid, kellele valuvaigisti ibuprofeen on ühel või teisel põhjusel rangelt vastunäidustatud (võib isegi tappa!), ometi pole see põhjuseks kõrvaldada too ohtlik droog käsimüügist.

Kanep aga tekitab otsese sõltuvuse paari korraga ja pikemaajalisel kasutamisel ei erine kanepisõltuvuse maania enam alkohooliku viinahimust või süstlaorja painest.

Ei vasta tõele. Kanepisõltuvus on üks tühisemaid nendest, mida on võimalik endale hankida. Küsige mõne staažika kanepipopsija käest, kui ei usu. Või tutvuge erialase kirjandusega. Palun. Mul on juba kopp ees Teie valeväidete kummutamisest iga kanepiartikli kommentaariumis.

See on tegelikult otsene vale, et kanep ei tekita sõltuvust ja on kahjutum kui alkohol.

Haa! Otsene vale on, et kanep ei tekita sõltuvust. Tekitab küll, umbes sama tugevat kui kohv või šokolaad. Küll aga on kanep väga palju kahjutum alkoholist. Ma ei hakka praegu rääkima keerulistest asjadest nagu neurotoksilisus (omane alkoholile) ja neurogeneratiivsus (omane kanepile, mis selgitab ka suurt osa selle ravitoimetest), vaid osutan üheleainsale lihtsale faktile: alkohol tapab aastas miljoneid inimesi, kanep pole mitte kunagi mitte kedagi otseselt tapnud.

Alkoholiga peab ikka vähemalt 10 aastat sõber olema, et jõuda niikaugele, kui kanepiga võib saavutada 6 kuuga.

See on kas teadlik vale või luululine soovmõtlemine.

Isegi pisikeses Eestis on kanepitarbijaid, kes on esimesel korral sõltlaseks muutunud või siis esimesel korral skisofreeniahoo saanud. Mõelge parem sellele…

Sõltlaseks? Et ilma kanepita enam ei saa? Selles kahtlen sügavalt. Seda, et esmatarvitaja leiab, et kanep on talle sobiv lõõgasti ja otsustab seda näiteks alkoholi asemel edaspidigi pruukida, ei saa muidugi välistada, aga see on teadlik otsus, mitte sõltuvusilming, arvan ma. “Skisofreeniahoo saamist” kanep otseselt ei põhjusta. Kanep võib esile tõsta latentse skisofreenia, mis oleks niikuinii ilmnenud, mis tähendab, et tegelikult aitab kanep skisofreeniat hoopis varajases staadiumis diagnoosida, et saaks alustada ravi, mis on seda tulemuslikum, mida varem sellega tegelema hakatakse. Kanepipsühhoosiks nimetatav seisund ei kesta enamasti kauem kui 48 tundi ning kanepit edaspidi vältides saab vältida ka hoogusid.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.